Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ........Duhani... ..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: ........Duhani... ..   Fri Apr 04, 2008 12:57 pm

cheers

--------------------------------------------------------------------------------

DUHANI DHE FAMILJA
Pėrdorimi i cigares tek adoleshentėt ndikon nė truTė rinjtė qė fillojnė pėrdorimin e cigares nė moshe tė re e kanė me tė vėshtire ta lėnė cigaren. Eksperimentet janė bėrė duke vendosur nikotinė tek minjtė. Aty u vu re se minjtė femra, me moshė pothuaj tė njėjtė me njė vajzė rreth 14 vjeēare, morėn dy herė mė shumė nikotinė se minjtė mė tė vjetėr.

"Rezultatet tregojnė se nikotina nė vitet e hershme mund tė lėre pasoja tė pėrhershme nė trurin e njeriut" "Truri vazhdon tė zhvillohet gjatė viteve tė adoleshencės. Pėrdorimi i hershėm i nikotinės mund tė shkaktojė ndalesėn e parakohshme tė zhvillimit tė mėtejshėm tė trurit" - tha Levin. Tė rinjtė qė pėrdorin cigaret nė adoleshencė kanė mė shumė mundėsi pėr tė qenė duhanxhinj tė pėrjetshėm dhe e kanė mė tė vėshtirė tė lėnė cigaren, tha Edward Levin, i cili udhėhoqi studimet nė Universitetin Mjekėsorė tė Durham-it nė Karolinėn Veriore, SHBA.

Shumica e pirėsve tė duhanit marrin kėtė zakon tė keq gjatė viteve tė tyre tė adoleshencės. Nė SHBA 88% e duhanxhinjve ka filluar tė pėrdorė duhanin para se ti mbushin 18 vjeē.


Fėmijėt e ēifteve qė pijnė duhan qajnė mė shumė

Nėse nėna dhe babai pinė duhan, bebet qajnė mė shumė. Nėse babai pi mė tepėr se njė paketė nė ditė, ose nėse nėna gjatė muajve tė shtatzėnisė ka pirė maksimumi 10 cigare nė ditė, lotėt e bebit dyfishohen.

Lajmėrimi vjen nga njė studim holandez i publikuar nė revistėn "Acta Paediatrica". Sipas autorit, Sijmen A. Reijneveld, qė punon pranė Universitetit tė Groningenit, lidhja qė ekziston mes tė qarave tė shpeshta tė bebeve dhe vesit tė duhanit, mund tė gjendet nė faktin se ekspozimi ndaj tymit tė duhanit mund tė shtojė dhimbjet e barkut te i vogli.

Nė njė studim tė mėparshėm, i njėjti studiues kishte arritur tė tregonte se te tė sapolindurit, si duhani i nėnės, ashtu dhe ai i babait, favorizon problemet intestinale, ndoshta pėr shkak tė substancave irrituese qė prodhon duhani. Autorėt kanė studiuar rastet e 3 670 tė sapolindurve nėn 3 muaj dhe prindėrve u ėshtė kėrkuar tė shėnonin se sa kohė kishin qarė tė vegjlit javėn para intervistės dhe sasia ėshtė quajtur relativisht e konsiderueshme nėse kalonte tre orė pėr tė paktėn 3 nga 6 ditėt qė ishin marrė nėn vėzhgim.

Tė dhėnat kanė treguar se fėmijėt, prindėrit e tė cilit pinin duhan, kishin njė propabilitet 69% mė tė lartė nė krahasim me fėmijėt e prindėrve qė nuk pinin duhan. E jo vetėm kaq. Rreziku pėr tė qarė mė shumė dyfishohej nėse babai i bebit pinte mė shumė se 15 cigare nė ditė dhe mė tepėr nėse nėnat gjatė shtatzėnisė kishin pirė tė paktėn 10 cigare nė ditė
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
........Duhani... ..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Shkencat Egzakte :: Mjeksi-
Kėrce tek: