Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 R?nd?sia e luft?s antiosmane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: R?nd?sia e luft?s antiosmane   Sat Apr 05, 2008 4:38 am

R?nd?sia e luft?s antiosmane

--------------------------------------------------------------------------------

Lufta nj?shekullore e shqiptar?ve kund?r pushtuesve osman?, ve?anerisht epopeja e tyre legjendare, n?n udh?heqjen e Gjergj Kastriot - Sk?nderbeut p?rb?n nj? nga ngjarjet m? t? r?nd?sishme t? historis? son? komb?are. Ajo mbrojti lirin? nj? pjes? t? madhe t? viseve shqiptar? p?r dekada t? t?ra dhe frym?zoi banor?t e viseve t? pa?liruara t? vazhdonin me kurajo luft?n p?r d?bimin e pushtuesve t? huaj. Ajo pati gjithashtu nj? varg rrjedhojash shum? t? r?nd?sishme p?r historine ton? komb?tare.

Lufta kund?r pushtuesve osman u zhvillua n?n nj? udh?heqje t? vetme, t? Sk?nderbeut, dhe n? t? mor?n pjes? aktive t? gjitha shtresat e shoq?ris? shqiptare, pa dallime krahinore e fetare. Prandaj ajo ndikoi fuqish?m n? kompakt?simin e shqiptar?ve dhe n? forcimin e unitetit komb?tar t? tyre, kudo q? ata banonin, duke p?rfshir? edhe banor?t e viseve t? larg?ta q? kishin mbetur jasht? shtetit t? Sk?nderbeut. D?shmi e gjall? p?r k?t? jane legjendat, tregimet, e k?ng?t popullore p?r figur?n e heroit, t? cilat ruhen ende te shqiptar?t katolik?, ortodoks? e mysliman? t? t? gjitha viseve Shqiptare, madje edhe jasht? atdheut si tek Arb?resh?t e Italis?.

Forcimi i unitetit komb?tar n? luft?n kund?r pushtuesve t? huaj, b?ri t? mundur q? p?r her? t? par? t? p?rfshiheshin n? nj? shtet t? vet?m, n? at? t? Sk?nderbeut, t? gjitha principatat e viseve t? lira Shqiptare, jo n?p?rmjet luft?s s? konflikteve t? armatosura, por n?p?rmjet marrveshjeve. Ky shtet krijoi nj? tradit? t? r?nd?sishme t? jet?s shtet?rore shqiptare, e cila u mbajt gjall? n?n kujdesin e shqiptar?ve dhe u propagandua gjat? shekujve pasardh?s.

Lufta kund?r pushtimit osman kaliti guximin, trim?rin? dhe heroizmin masiv t? shqiptar?ve t? cil?t b?n? tipare dalluese t? tyre. Epopeja e shekullit XV la gjurm? t? pashlyeshme n? nd?rgjegj?n komb?tare t? shqiptar?ve. Ajo u shnd?rrua n? simbol krenarie p?r t? kaluar?n e lavdishme historike, dhe sherbeu si burim i pashtersh?m frym?zimi p?r bashkimin e shqiptar?ve n? luft?n p?r rifitimin e liris? dhe n? p?rpjekjet e tyre p?r formimin e shtetit komb?tar.

Lufta shqiptar? kund?r pushtuesve osman? pati r?nd?si t? ve?ant? edhe n? rafshin nd?rkomb?tar. Duke gozhduar p?r dhjetra vjet me rradh? n? tokat e shqiptar?ve ushtrint? e Perandoris? Osmane, kur ajo ishte n? kulmin e fuqis? s? saj, shqiptar?t m? luft?n e tyre u b?n? nj? barrier? e fuqishme q? penguan v?rshimin osman n? drejtim t? Italis?, duke mbrojtur k?shtu lirin? e vendeve t? Evrop?s Per?ndimore dhe zhvillimin, p?rparimin e gjithansh?m t? tyre.

Kjo luft? e b?ri t? njohur Shqip?rin? n? aren?n nd?rkomb?tare, i zgjeroi dhe i forcoi lidhjet e saj m? vendet Evropiane. Q?ndresa antiosmane e shqiptar?ve u vler?sua lart n? opinionin bashk?kohor t? Evrop?s, dhe u cil?sua gjat? shekujve si shembull i luft?s p?r liri, si? d?shmojn? dhjetra vepra shkencore dhe artistike, t? botuara n? gjuh? edhe n? vende t? ndryshme t? bot?s, kushtuar figur?s s? Sk?nderbeut dhe luft?s s? udh?hequr prej tij, si dhe monumentet e heroit shqiptar t? ngritura n? sheshet e qyteteve evropiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
R?nd?sia e luft?s antiosmane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Shkencat Shoqrore :: Histori-
Kėrce tek: