Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rreth Fehmi LLadrovcit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Rreth Fehmi LLadrovcit   Sat Apr 05, 2008 4:43 am

Rreth Fehmi LLadrovcit

Fehmi Lladrofci ?sht? nj?ri prej luft?tar?ve q? bashk? me t? shoqen, Xhev? Krasniqi-Lladrovci, p?rb?jn? ?iftin q? m? se miri e emituan Azem dhe Shot? Galic?n. Ky epitet m? mir? iu shkon k?tyre dy d?shmor?ve, t? cil?t me t?r? qenien e tyre iu p?rkushtuan atdheut dhe kombit. Fehmiu, q? rrjedh nga nj? familje me tradit? patriotike, q? her?t u p?rcaktua p?r rrug?n e liris?, pavar?sis? dhe bashkimit komb?tar. Shtypja dhe rob?ria e popullit t? tij u b?n? frym?zim, kurse veprat e patriot?ve tan? t? m?dhenj udh?rr?fim p?r rrug?n q? do ta ndjek? m? pastaj.

?sht? nj?ri prej intelektual?ve m? n? z? t? Drenic?s, i cili u p?rkushtua n? rrug?n e liris?, kurse me veprimin e vet u b? shembull p?r brezat se si duhet luftuar e sakrifikuar p?r atdheun. Krahas pun?s revolucionare, Fehmiu i kushtoi kujdes edhe arsimimit, sepse ishte i vet?dijsh?m se pa shkollim nuk mund t? ecej p?rpara. Shkollimin fillor e mbaroi n? vendlindje, kurse t? mesmin n? Prishtin?.
Burgu dhe torturat nuk e luhat?n nga rruga e liris?
L?vizjet studentore t? vitit 1981 te ky personalitet pat?n ndikim t? posa??m. P?r shkak t? veprimtaris? atdhetare, organet e sistemit totalitar e burgos?n me burg t? r?nd?.Edhe burgu i r?nd?, por edhe torturat e m?dha q? p?rjetoi n? asnj? ?ast nuk e luhat?n nga rruga e liris? dhe q?llimi p?rfundimtar p?r ?lirimin e atdheut. Ai do t? njihet e do t? kontaktoj? me shum? patriot? e atdhetar? t? shquar, t? cil?t po ashtu kishin ideal ?lirimin e atdheut nga kolonialist?t serb?. Nj? periudh? kohore Fehmiu q?ndroi n? Zagreb, ku mbaroi edhe fakultetin teknik. P?r shkak t? veprimtaris? s? tij atdhetare, Fehmiu ishte prore i ndjekur nga sitemi totalitar, kurse q?ndrimi i tij n? Kosov? n? rrethanat e at?hershme ishte i pamundur.Mu p?r k?t?, ai nj? koh? e kaloi n? m?rgim, ku pareshtur zhvilloi veprimtarin? atdhetare n? bashkimin e forcave shqiptare q? vepronin n? Per?ndim. Pos si intelektual, Fehmiu shpejt do t? b?het i njohur edhe si politolog, kurse p?r nj? periudh? kohore do t? v?het edhe n? krye t? l?vizjes atdhetare atje.

Ngjarjet q? pasuan, pas viteve t? n?nt?dhjeta, at? e radhisin n? mesin e atdhetar?ve q? kishin vendosur me seriozitetin m? t? madh t?i qasen ??shtjes s? ?lirimit t? atdheut. Ishte nj?ri prej personaliteteve q? mendonte se Kosova duhej t? nd?rronte strategjin? e veprimit, kurse rezistenc?n e armatosur e vler?sonte si rrug?n e vetme p?r ?lirimin e Kosov?s. Ai ishte edhe njoh?s i mir? i rrethanave nd?rkomb?tare, kurse diplomacin? e shihte t? pandashme nga rezistenca e armatosur.Fehmiu i kishte fare mir? t? qarta edhe intersat strategjike t? shteteve fqinje dhe ato t? Fuqive t? M?dha n? raport me Kosov?n, por gjithher? ishte optimist se n?p?rmjet nj? kryengritjeje gjith?popullore Kosova do t? ?lirohej p?rfundimisht nga kolonialist?t serb?. Kur plasi lufta n? Kroaci e Slloveni, Fehmiun do ta gjejm? n? radh?t e popujve kroat e slloven q? p?rpiqeshin t? ?liroheshin nga zgjedha serbe. Fehmiu kishte shpirt t? njeriut, i cili d?shironte t? vegjlit t?i ?lironte nga zgjedha e rob?ris?.Por, mbi t? gjitha, ai kishte synim p?rgatitjen dhe aft?simin e shqiptar?ve p?r luft?. Me angazhimin e tij, n? Kroaci qe formuar edhe nj? grup i shqiptar?ve t? armatosur prej 300 deri n? 500 shqiptar?, t? cil?t pasi do t?i p?rgatiste mir?, do t?i kthente n? Kosov? p?r t? filluar rezistenc?n e armatosur. Meqen?se n? Kosov?, n?n drejtimin e komandantit legjendar Adem Jashari, m? 1991 kishte filluar rezistenca e armatosur, p?r t? mos pushuar deri n? largimin definitiv t? forcave serbe nga Kosova, Fehmi Lladrofci pand?rprer? ishte n? kontakt me Adem Jasharin, dhe n? ?do m?nyr? e ndihmonte rezistenc?n e tij q? b?nte n? Kosov?.Komandanti i brigad?s 314 t? TMK-s? ?Fehmi Lladrofci? n? Kastriot nga kujtimet e tij p?r figur?n madh?shtore t? Fehmi Lladrovcit, pohon se gjat? periudh?s kur U?K-ja vepronte n? ilegalitet, Adem Jashari pothuajse gjithher? ndodhej n? kontakte me Fehmi Lladrofcin, i cili asokohe gjendej n? m?rgim, por i interesuar me t?r? qenien e vet p?r vendlindjen dhe Kosov?n. Kontaktet e tij me komandantin legjendar Adem Jashari ishin evidente, por p?rb?nin edhe enigm?n q? ishte e arsyeshme gjat? veprimeve n? ilegalitet. Ishin k?to vitet 1993-1994, kur praktikisht U?K-ja mori fizionomin? e nj? organizmi t? armatosur. Meqen?se kishte nj? interesim t? jasht?zakonsh?m p?r t? ndihmuar e fuqizuar rezistenc?n e armatosur, Fehmi Lladrofci, q? ishte i pandash?m nga bashk?shortja e tij Xheva, po ashtu d?shmore, n? vitin 1996 m?syn tok?n e Kosov?s n?p?rmjet Shqip?ris?.N? p?rpjekjen e tij t? vitit 1996 p?r t? hyr? n? Kosov? bashk? me nj? grup shok?sh, kujton Zejnullah Prokshi, Fehmiu plagoset n? kufi. At? dit? bie edhe Luan Hajredinaj, i cili ndodhej n? grupin e Fehmiut, q? p?rpiqeshin t? hynin n? Kosov?.

Ngjarjet dhe dinamika e tyre q? pasuan n? Kosov? at? e radhisin n? mesin e pjes?tar?ve t? U?K-s?. Ishin ngjarjet e fuqishme q? ndodhen n? Drenic? dhe Kosov? ato q? i krijuan mund?si q? ai me t?r? qenien e tij t? radhitet ne mesin e luft?tar?ve t? rinj, t? cil?t me vendosm?rin e tyre ishin p?rcaktuar n? drejtim t? ?lirimit t? Kosov?s. Pasi kishte b?r? shum? pun? t? r?nd?sishme n? organizimin dhe mobilizimin e m?rgimtar?ve, la kolltuqet e Per?ndimit dhe u nis n? Drenic?n dhe Kosov?n e tij t? dashur. Meq? kishte p?rballuar me sukses rreziqet n? zon?n kufitare nd?rmjet Shqip?ris? dhe Kosov?s, Fehmi Lladrofci i shoq?ruar me bashk?shorten e tij Xhev?n arrin n? Drenic?. N? fillim vendoset n? fshatin A?arev?, kurse m? pastaj n? Likoc dhe fshatrat p?rreth. Aty ku k?rciste pushka, ishte e pamundur t? mos ndodhej Fehmi Lladrofci.


Pas r?nies s? komandanti t? U?K-s? Adem Jashari, Fehmiu do t? merret me organizimin e U?K-s? n? zon?n q? p?rfshinte pjes?n lindore t? Drenic?s, q? n?nkuptonte bjeshk?n e Qyqavic?s dhe fshatrat p?rreth, ku edhe mori p?rgjegj?sin? p?r t? drejtuar ushtrin? n? nj? zon? mjaft t? gj?r?. Ishte karakteristike se aty ku paraqitej Fehmiu, pas i shkonin shum? vullnetar?, t? cil?t d?shironin n? ?do m?nyr? t? radhiteshin n? radh?t e U?K-s?. Bile, interesimi ishte aq i madh, sa pakkush kishte paramenduar. Kjo e g?zonte pa mas? Fehmiun, i cili me metodat e tij dinte t? ofronte dhe t? frym?zonte njer?zit, bashkatdhetar?t dhe bashk?vendasit p?r betejat q? do t? pasonin n? p?rpjekjet p?r ?lirimin e Kosov?s
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
Rreth Fehmi LLadrovcit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Shkencat Shoqrore :: Histori-
Kėrce tek: