Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 .........Gramatika.............

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: .........Gramatika.............   Sat Apr 05, 2008 5:12 am

Gramatika

--------------------------------------------------------------------------------

Emri

Emra quhen fjal?t q? tregojn? qenie t? gjalla: djal?, vajz?, dele, dash, Agron, Mira;
Objekte materiale: gur, dru, lib?r, fletore; por shpesh edhe cil?si: dashuri, liri ose veprime: pastrim, rregullim.

Mjaft formime me prapashtesa funksionojn? n? t? nj?t?n koh? si emra dhe si mbiemra: shqiptar, pun?tor, fshatar, mal?sor etj.

Disa ema dalin me nyje t? p?rparme: i biri, e bija, i ati, e ?ma, i v?llai, e motra etj. Po k?shtu, edhe disa emra me origjin? nga mbiemri ose pjesorja e foljeve: i riu, t? rinjt?, e reja, t? rejat, e dashura, i pasuri, i varf?ri, i pandehuri, t? ftoht?t, t? k?nduarit, t? folurit, t? ngr?nit.

Emrat e p?rve??m dhe t? p?rgjithsh?m
Emrat ndahen n? emra t? p?rgjithsh?m dhe n? emra t? p?rve??m.
Emra t? p?rgjithsh?m quhen emrat q? tregojn? qenie ose sende t? t? nj?jtit lloj: djal?, vajz?, dhi, cjap, dhom?, der?, si dhe abstrakte: miq?si, lumturi, larje, fshirje.

Emra t? p?rve??m quhen emrat q? tregojn? nj? qenie ose nj? send t? vet?m, t? dalluar nga t? gjith? t? tjer?t: Tiran?, Prishtn?, Kruj?, Naim, etj.

Jan? t? p?rve??m:
-Emrat dhe mbiemrat e njer?zve, pseudonimet: Naim Frash?ri, Gjergj Kastrioti, Kostandin Kristoforidhi, Asdreni (pseudonimi i Aleks Stavre Drenova), Migjeni (pseudonimi i Millosh Gjergj Nikolla)

-Emrat e kafsh?ve: Laro, Balo, Murro;
-Emrat gjeografik? t? shteteve, t? krahinave, t? maleve, t? lumejve, t? qyteteve, t? rrug?ve, t? shesheve, t? kontinenteve, t? oqeaneve, t? deteve etj.: Franca, Shqip?ria, Kosova, Drini, Kor?a, (rruga) Fan Noli, (sheshi) Sk?nderbej, Jupiteri, Azia, Paq?sori, Mesdheu;

-Emrat e periudhave dhe t? ngjarjeve historike: Mesjeta, Rilindja, Kongresi i Lushnj?s;
-Emrat e institucioneve, t? organizatave e shoqatave: Presidenca, Kuvendi Popullor, Ministria e Financave, Instituti i Gjuh?sis? dhe i Let?rsis?, Shoqata e t? P?rndjekurve Politik?.

-Titujt e veprave, t? revistave e t? gazetave: "Lahuta e mal?sis?", "Albania", "Rilindja demokratike", "Gazeta shqiptare", "Studime filologjike".

Emrat e p?rve??m zakonisht p?rdoren n? trajt?n e shquar:
Tirana ?sht? kryeqyteti i Shqip?ris?. N? qend?r t? Tiran?s ?sht? sheshi. Aty ndodhen Muzeu Historik Komb?tar, Pallati i kultur?s, banka Komb?tare.

T? gjith? emrat e p?rve??m dhe em?rtimet e p?rve?me shkruhen me shkronj? t? madhe:
-emrat dhe mbiemrat e njer?zve: Gjergj Kastrioti, Leka i Madh;
-emrat e p?rve??m t? kafsh?ve: Baloja, Laroja, Baloshi;
-emrat e planeteve dhe t? yjeve: Marsi, Jupiteri, Ylli Polar, Arusha e Madhe etj.;

-em?rtimet gjeografike t? nj? vendi : Gadishulli Ballkanik, Qafa e Than?s, Poli i Veriut, Drini i Zi, Mal?sia e Madhe;
-em?rtimet e institucioneve dhe partive: Ministria e Arsimit, Partia Socialiste, Balli Komb?tar;
-em?rtimet e periudhave dhe ngjarjeve historike: Rilindja, Mesjeta, Kongresi i Manastirit;
-em?rtimet e monumenteve t? kultur?s: Dea e Butrintit, Xhamia e Et'hem Beut etj.;

-titujt e librave, t? gazetave, t? emrave t? rrug?ve dhe firmave vihen n? thonj?za dhe vetem fjala e par? shkruhet me shkronj? t? madhe: "Gazeta shqiptare", "D?shmor?t e liris?", por rruga "Naim Frash?ri", sheshi "Fan Noli".

Emri i p?rve??m mund t? p?rdoret si em?r i p?rgjithsh?m p?r t? treguar jo m? nj? individ, por nj? tip njer?zish q? i ngjajn? atij; jo nj? krahin?, por send q? lidhet me emrin e k?saj krahine etj.:
Ky njeri ?sht? tartuf i v?rtet? (hipokrit)
Ai porositi nj? shishe kallmet (ver? Kallmeti)
N? k?to raste emrat e p?rve??m shkruhen me shkronj? t? vog?l: ciceron, donkishot etj.

Emrat e p?rve??m t? njer?zve dhe t? vendeve t? huaja shkruhen sipas shqiptimit q? kan? n? gjuh?n prej nga jan? marr?: Shekspir, Bethoven, Klinton, Sharl d? Gol, Shiler, Nju-Jork, Kajro, Algjeri, Palestin?, Versaj? etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
.........Gramatika.............
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Letersia-
Kėrce tek: