Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gramatika Pjesa VI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Gramatika Pjesa VI   Sat Apr 05, 2008 5:15 am

Gramatika

--------------------------------------------------------------------------------

Koh?t e Foljeve


Koh?t themelore t? foljes jan? e tashmja, e shkuara, e ardhmja.

E tashmja tregon di?ka q? b?het tani.
Fryn er? dhe bie shi.

E shkuara ka pes? n?ndarje: e pakryera, e kryera e thjesht? dhe e kryera q? shprehin veprime t? kryera para ?astit kur flasim dhe m? se e kryera dhe e kryera e tejshkuar q? shprehin veprime para nj? ?asti t? caktuar t? s? shkuar?s:
Frynte er? dhe binte shi.
Kishte fryr? er? dhe kishte r?n? shi.

E ardhmja ka dy koh? t? ardhmen
dhe t? ardhmen e p?rparme.
E ardhmja shpreh nj? veprim q? pritet t? kryhet pas ?astit kur flasim ose q? do t? kryhet n? t? ardhmen:
Do t? bjer? shi.
E ardhmja e p?rparme shpreh nj? veprim q? pritet t? kryhet para nj? veprimi tjet?r n? t? ardhmen:
Kur do t? ktheheni ju, un? do t'i kem mbaruar detyrat.

P?rve? p?rdorimeve themelore koh?t kan? edhe p?rdorime t? tjera m? t? ve?anta.

Koh?t e foljeve jan?: t? thjeshta dhe t? p?rb?ra.

T? thjeshta jan? e tashmja, e pakryera,
e kryera e thjesht? dhe e ardhmja. Ato formohen kryesisht me mbaresa q? i shtohen foljes: m?so-j, m?so-n, m?so-j-a, m?so-je, m?so-v-a, m?so-v-e

Koh?t e p?rb?ra jan?:
e kryera ( kam m?suar ),
m? se e kryera ( kisha m?suar ),
e kryera e tejshkuar ( pata m?suar ),
e ardhmja e p?rparme ( do t? kem m?suar ).
K?to formohen me ndihm?n e foljeve ndihm?se.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
Gramatika Pjesa VI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Letersia-
Kėrce tek: