Forumi im
 
ForumPortalRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gramatika Pjesa VIII

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Number of posts : 456
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Gramatika Pjesa VIII   Sat Apr 05, 2008 5:17 am

Gramatika

--------------------------------------------------------------------------------

Vetat dhe Numrat e Foljeve

Vet? e foljes quhet forma foljore q? tregon se kush e kryen veprimin
(un?, ne, ti, ju, ai, ajo, ata, ato):

Veta I nj?j?s: un? punoj
Veta II nj?j?s ti punon
Veta III nj?j?s ai punon
Veta I shum?s: ne punojm?
Veta II shum?s: ju punoni
Veta III shum?s: ato punojn?

Num?r i foljes quhet forma foljore q? tregon se veprimi kryhet nga nj? ose m? shum? q?nie apo sende. Folja ka dy numra, nj?j?sin dhe shum?sin:
Un? punoj (Veta I nj?j?s)
Ne punojm? (Veta I shum?s)
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://bujar-mehmeti.forumm.biz
 
Gramatika Pjesa VIII
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vickers Wellington Mk.VIII (MPM 1/72)
» Halifax C MK.VIII - 301 Polish Squadron - Airfix conversion 1/72
» Dogs of War Army Book
» Malta/Sicily 1943; Spitfire Mk.IXc 2FS/52FG; Italeri 1/48
» Cox Fokker D VII

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
bujar-mehmeti :: Your first category :: Your first forum :: Kendi per Letersi :: Letersia-
Kėrce tek: